Bio

Edukacja

Anna Sowa jest polską kompozytorką i artystką eksperymentalną rezydującą w Bazylei (Szwajcaria) skupiającą się na eksploracji muzyki elektronicznej i dziedzin sztuk performatywnych. Interesuje się połączeniem tańca, ruchu, gestu i teatralności w odniesieniu do muzyki elektronicznej i instrumentalnej.

Anna Sowa (ur. 1987 r.) — pochodzi z Tymbarku. W latach 2006–2016 studiowała w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi rytmikę u Szabolcsa Esztenyiego i Elżbiety Aleksandrowicz (dyplom z wyróżnieniem) oraz kompozycję u Zygmunta Krauze.

W 2014 w ramach projektu Erasmus +, a następnie jako stypendystka KAAD studiowała w Folkwang Universität der Künste w Essen w klasie kompozycji i wizualizacji Dietricha Hahne. W latach 2014 - 2016 uczestniczyła w kolejnych edycjach Międzynarodowych Letnich Kursów Kompozytorskich Synthetis w Radziejowicach. Ponadto była uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Kompozytorskich w Donaueschingen (Next Generation 2015) oraz Europejskiego Kongresu Rytmiki w Wiedniu (2009). Z wyróżnieniem ukończyła program Master Special pod kierunkiem prof. Caspra Johannesa Waltera i prof. Johannesa Kreidlera na Akademii Muzycznej w Bazylei.

W latach 2017-2018 jako stypendystka Rządu Ludowej Republiki Chińskiej studiowała w Shanghai Conservatory of Music. W 2019 roku otrzymała stypendium im. Witolda Lutosławskiego, a w 2020 roku Nicati-de Luze Foundation (Szwajcaria).

Twórczość

Jej utwory były prezentowane podczas sesji Musica Moderna w Łodzi (2011 – 2016), Festiwalu Musica Privata w Łodzi (2014, 2018), Woche Neue Musik w Essen (2015), Kurt Weill Festival w Dessau/Bauhaus (2019) oraz cyklu koncertów “_like a polish sunny day” w Baselga di Piné we Włoszech (2018). Utwór Lass mich heraus zamówiony przez Kölner Gesellschaft für Neue Musik został zaprezentowany w ramach projektu Béton Brut & Bruits w Kolonii, a następnie wykonany w Musikhochschule Münster (2018). Koncert na duet akordeonowy i orkiestrę smyczkową dedykowany zespołowi Duo Accosphere został wykonany na XXV Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2018). Kompozycje Anny Sowy były również prezentowane na: Kurt Weil Festival Bauhaus/ Dessau (2019), Sao Paulo Contemporary Composers Festival (2019), Theather Basel(2020), Warszawska Jesień(2020), Sacrum Profanum(2020), Ad Libitum(2020), Pergine Festiwal (2019,2021), Eksperymentalne wtorki w ramach Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu (2021).

Interdyscyplinarne wykształcenie artystyczne Anny Sowy znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości kompozytorskiej. Kompozytorka współpracowała z formacją teatralno-taneczną Grupa Off Harnam, czego efektem jest realizacja projektu Korzenie prezentowanego m.in. podczas jubileuszowego koncertu zespołu Harnam w Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz podczas Polskiego Festiwalu Kontakt Improwizacji FRU w 2012 roku. Brała także udział w spektaklu tańca Brainworms, wykonanego podczas A-CH2 Arena Choreografów w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie w 2012 roku. W lutym 2013 roku jej Kwintet został przeznaczony do opracowań choreograficznych przez uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Ruchowych dla szkół II stopnia, który odbywał się podczas III Spotkań z Rytmiką w Radomiu. W marcu 2013 Anna Sowa stworzyła muzykę do spektaklu Pokojówki na podstawie dramatu Jeana Geneta, realizowanego przez Teatr Tańca Pro podczas Festiwalu Dotknij Teatru w Łodzi. W 2016 roku skomponowała także muzykę do spektaklu teatru tańca Perfosens, wystawionego w ramach Festiwalu Dotknij Teatru w Łodzi oraz festiwalu Królewskie Arkady Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie.

W jej twórczości przejawia się także zainteresowanie wykorzystaniem środków elektronicznych oraz ideą sztuki synkretycznej. Kompozytorka współpracuje z artystą wizualnym Xiaole Zhang, czego efektem są m.in. instalacje dźwiękowe Dwelling i Erwartung przedstawione w Kalbe w ramach letniego programu Künstlerstadt Kalbe oraz instalacja Receiver not found pokazywana w ramach projektu C.A.R. Talente w C.A.R. contemporary art ruhr – Essen (Niemcy) oraz V Piotrkowskiego Biennale Sztuki (2019). W 2017 jej kompozycja Pizzicato na dwóch performerów i elektronikę została wykonana podczas ChampdAction w Antwerpii (Belgia). Od 2018 roku współpracuje z włoskim kolektywem ANOMALIA. Zespół występował m.in. podczas Pergine Festival we Włoszech (2019 i 2021).

Anna Sowa w 2017 roku skomponowała „Wariacje na temat Trenów Feliksa Nowowiejskiego” na kwartet smyczkowy dla dzieci oraz zaaranżowała pieśni kompozytora, które zostały wykonane podczas Festiwalu Nowowiejski na Nowo w Radomiu. Utwór Maszyna inspirowany polskim folklorem uświetnił koncert jubileuszowy zespołu Harnam, odbywający się w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Kompozytorka zajmuje się także upowszechnianiem sztuki współczesnej. Od 2013 jest inicjatorką i współorganizatorką Festiwalu Kontrolowanego w Radomiu (realizowanego m.in. w ramach projektów MKiDN: Lutosławski – Promesa 2013 oraz Kolberg – Promesa 2014). W 2012 roku została także współzałożycielką Dziecięcego Zespołu Modern działającego przy Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Anna Sowa jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, IAWM (International Alliance for Women in Music) oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

W latach 2011 - 2017 pracowała jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w latach 2016 - 2017 jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, prowadząc zajęcia z zakresu improwizacji fortepianowej w Katedrze Rytmiki. Jest zapraszana także do realizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży - pracowała w charakterze wykładowcy m.in. podczas Ogólnopolskiej Konferencji Rytmiki w Lusławicach (2015) oraz XIII Ogólnopolskich Warsztatów Rytmiki dla uczniów szkół muzycznych II stopnia w Pile (2016).